A von!

Autor: Marek H. Eliáš | 9.3.2010 o 17:10 | Karma článku: 15,90 | Prečítané:  3194x

Dám vám hádanku. Čo má spoločné sedemdesiatročný Srílančan a ja? Našepkám vám: obaja sme boli v Austrálii a už tam nie sme. Správna odpoveď: obaja sme museli tú krajinu opustiť dobrovoľne nasilu, aby nás odtiaľ nevyhodili.

 Stock.xchng

Edward Joseph bol jediným opatrovníkom svojej deväťdesiatročnej matky, ktorá inak takto mala v Austrálii trvalý pobyt. Možno ho tam ešte stále má, ale už jej je na dve veci. Jej syn totiž podľa ministerstva pre imigráciu a občianstvo nemá právny nárok na zotrvanie v Austrálii. A tak, menej ako 24 hodín pred tým, ako by ho vyhostili, si zbalil kufor, deväťdesiatročnú mamičku a odišli naspäť na Srí Lanku.

Marek Eliáš je tridsaťročný zdravotný brat. Školu skončil s veľmi slušnými výsledkami, stal sa členom austrálskej komory sestier a začal si hľadať prácu. Až po pár týždňoch nevysvetliteľného neúspechu mu jedna dobrá duša z nemocnice, kde ho odmietli zamestnať, prezradila príčinu: podľa zákona totiž gastarbeiteri musia dostať zákonom stanovené minimum - ktoré je však vyššie ako plat absolventa. Dôsledok? Nezamestnateľnosť. Bez práce, bez školy, bez peňazí - opäť ktosi balil kufre a išiel domov, aj keď nechcel.

Austrálska vláda ohlásila, že prehodnotí zoznam žiadaných povolaní a posvieti si na školy, ktoré boli továrňami pre Indov na získanie trvalého pobytu. Však aj v Austrálii sa blížia voľľby. A zdá sa, že keď sa pustia do cudzincov, zbiera im to body. Rasizmus a xenofóbia majú v Austrálii dobrú tradíciu - nebolo to tak dávno, čo imigračná politika mala oficiálne motto "Za bielu Austráliu" a ešte sa nezabudlo na slávny test diktátom. Záujemcovi o prisťahovanie mohli úradníci dať diktát z ľubovoľného európskeho jazyka. Takže Číňania sa potili nad diktátom zo švédčiny. Samozrejme, že ho nezvládli. O to predsa išlo.

Národ, ktorý vznikol z imigrantov, si zrazu zmyslel, že imigrantov bolo dosť. Čo na tom, že rozbíjajú rodiny, že posielajú preč zdravotné sestry, ktoré údajne zúfalo potrebujú. Dôležité je zbaviť sa cudzincov.

Doma v Komárne ma vítal Slota loziaci po streche. V novinách reči o vlasteneckom zákone. Díval som sa na to a už som si len povzdychol. Neviete o nejakej krajine, kde ľudí viac zaujíma, čo dokážete a aký ste človek? Lebo krajín, kde najdôležitejšia je národnosť či občianstvo, mám už po krk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?